fbpx

Przenośne Planetarium w Szkole Podstawowej

 

BEZPIECZNE od COVID-19

Kopuła Mobilnego Planetarium Orbitek jest stale nadmuchiwana i wentylowana, dostosowana do warunków epidemiologicznych.
Do kopuły wpuszczamy po jednej grupie/klasie. Po każdym seansie spuszczamy powietrze z kopuły i wdmuchujemy nowe. Ponadto w przerwie między seansami uruchamiamy Lampę wirusobójczą UV-C stosowaną w Szpitalach i Przychodniach medycznych. Lampa UV-C posiada silne właściwości dezynfekujące i jest zalecana przez WHO. Do prowadzenia zajęć przyjeżdża Tylko jedna osoba.

Przyjeżdżamy do Szkoły około godziny przed rozpoczęciem zajęć, żeby wnieść sprzęt oraz by rozłożyć kopułę i projektory.
Posiadamy największą w Polsce dmuchaną kopułę przenośnego Planetarium. Potrzebna jest więc sala gimnastyczna lub duża Aula o wymiarach co najmniej 7x10 metrów oraz wysoka na 4,5 metra.  

Seanse dostosowane są do najnowszej podstawy programowej, dzięki temu Mobilne Planetarium w szkole spełnia rolę dydaktyczną. Seanse trwają godzinę lekcyjną, czyli do 45 minut - od dzwonka do dzwonka.


Klasy I-III: "Rakietą do Planet"
Seans dla klas młodszych jest pełny emocji i zabawy. Klaszczemy, żeby rakieta wystartowała, uczymy się piosenki o planetach, wspólnie odliczamy itp. Zwiedzając Układ Słoneczny poznamy nasze planety z bliska. Dowiemy się ile ich jest, jakie mają cechy charakterystyczne. Zaobserwujemy, że Księżyc krąży dookoła naszej Ziemi, a wszystkie Planety dookoła Słońca.
Poznamy Znaki Zodiaku i zaobserwujemy wszystkie Gwiazdozbiory nieba północnego. Edukując świetnie się bawimy.Klasy IV-V: "Kosmiczny Zegar"
Wszystko wokół się kręci i obraca. Nasza Ziemia dookoła własnej osi, Księżyce dokoła Planet a Planety dookoła Słońca... Kosmiczny Zegar tyka od miliardów lat. Wszystko jest od siebie zależne... Ponadto Zwiedzimy Planety Układu Słonecznego, Razem z Neilem Armstrongiem wylądujemy na Księżycu i dowiemy się co nieco o misji Apollo 11. Poznamy pojęcie Widnokrąg, rozpoznamy kierunki Świata i nauczymy się odnaleźć Północ "N" za pomocą gwiazdy Polarnej. Tu pracujemy z aktualnym ustawieniem nieba w dniu zajęć nad szkołą (w planetarium w szkole uruchomimy niebo nad szkołą, czyli po wyjściu z Planetarium, każdy wieczorem będzie mógł odnaleźć na niebie nad swoim domem, to co zaobserwowaliśmy w trakcie zajęć).Klasy VI-VIII
- "Miejsce Ziemi w Kosmosie - i co z tego wynika" - poruszone zagadnienia:
- Powstanie Układu Słonecznego i jego planet, odwiedzimy je w kolejności od Słońca,
- Teoria Geocentryczna i Heliocentryczna,
- Ruch Wirowy Ziemi i następstwa,
- Ruch Obiegowy Ziemi i następstwa, w tym bardzo rozbudowane wytłumaczenie powstawania pór roku, łącznie nachyleniem ziemi pod kątem i Energią jaką słońce przekazuje w danym okresie itp.,
- Górowanie Słońca w różnych porach roku,
- Gwiazdozbiory nieba północnego. Odnajdziemy Wielką i Małą Niedźwiedzicę, Gwiazdę Polarną i dowiemy się "do czego nam służy", oraz wiele innych ciekawostek o gwiazdozbiorach w różnych porach roku.

Planetarium w szkole pozwala na ustawienie parametrów nieba na takie jakie obserwuje się nad swoim miastem, dzięki temu, to co zaobserwujemy w planetarium, to później sami możemy rozpoznać nad swoim domem.

Część seansu jest w formie Filmu z lektorem, pozostała część prowadzona na żywo, z możliwością zadawania pytań, bądź objaśnienia zagadnień zaproponowanych przez Nauczyciela przyrody / geografii.


To tylko przykładowe seanse na pierwszy nasz przyjazd z planetarium do szkoły. Pozostałe przekażemy na miejscu po zajęciach.

Posiadamy wiele różnych seansów z różnorodną tematyką, dlatego polecamy się co rok z innymi seansami.

 

- Zadzwoń - 502 750 801 zapytaj o szczegóły

 

 mobilne planetarium w szkole podstawowej

 

 

 

- Zadzwoń - 502 750 801 zapytaj o szczegóły

 

 

 

ORBITEK - Planetarium w Szkole Podstawowej